زمان در اکنونه، گذشته گذشت:

خیلی از آدما وقتی که به مشکلی بر می خورن تا عمر دارن اون مشکل رو توی ذهنشون نگه می دارن و هی بزرگتر و بزرگتر و بزرگترش می کنن ولی نشستن و در مزار گذشته ها گریه کردن چه سودی داره؟ اینکه شکستی رو بخوای برای خودت هی مکرر به یاد بیاری و روز به روز پر رنگ ترش کنی چه سودی داره؟ اصلا شکست توی این سن برای شما چه معنی و مفهومی داره؟ نهایتش برا بچه هایی که توی کنکور سابقه دارن اینه که یه بار یا دوبار قبول نشدن دیگه؟ این شکسته؟ یا معدلتون پایینه و فک می کنین شکست خوردین؟واقعا اینجوریه؟ یا خدایی نکره به یه مصیبتی دچار شدید مرگ عزیزان خدایی نکرده، این شکسته؟ خیلی از مواردی که ما فکر می کنیم شکسته در واقع شکست نیست و یک جرقه است، یه شروع دوباره، اطمینان داشته باشین که خدا برای همه چیز یه راهی باز می کنه. بذارین یه داستان در مورد در مورد مواجهه با مشکلات و… بیاریم

استادی در شروع کلاس درس ، لیوانی پر از آب به دست گرفت و اونو بالا گرفت که همه ببینن. بعد از شاگردا پرسید : به نظر شما وزن این لیوان چقدره؟ شاگردا جواب دادن 50 گرم ، 100 گرم، 150 گرم.

استاد گفت : من هم بدون وزن کردن نمی دونم دقیقاً وزنش چقدره ، اما سوال من اینه : اگه من این لیوان آب را چند دقیقه همینطور نگه دارم ، چه اتفاقی میفته ؟

شاگردا گفتن : هیچ اتفاقی نمیفته.

استاد پرسید : خوب ، اگه یه ساعت همینطور نگه دارم ، چه اتفاقی میفته ؟

یکی گفت : دستتون کم کم درد می گیرد.

استاد گفت حق با شماست. حالا اگه یک روز تمام اونو نگه دارم چی ؟

یکی گفت: جسارتاً دستتون بی حس می شه. عضلات به شدت تحت فشار قرار می گیرن و فلج می شن و مطمئناً کارتون به بیمارستان میکشه و همه شاگردا خندیدن .

استاد گفت : خیلی خوبه . ولی آیا در این مدت وزن لیوان تغییر کرده؟

شاگردا جواب دادن : نه

استاد گفت: پس چی چیز باعث درد و فشار روی عضلات می شه ؟ من چیکار باید بکنم؟

شاگردا گیج شدن ، یکی گفت : لیوان را زمین بگذارید .

استاد گفت : دقیقاً . مشکلات زندگی هم مثل همین لیوانه . اگه آنها را چند دقیقه توی ذهنتون نگه دارید ، اشکالی نداره اما اگه مدت طولانی تری به اونا فکر کنید ، به درد میان. اگه بیشتر از اون نگهشون دارین ، فلجتون می کنن و دیگه قادر به انجام کاری نخواهید بود. فکر کردن به مشکلات زندگی مهمه اما مهم تر اینه که در پایان هرروز و قبل از خواب اونا رو زمین بزارین.

گاهی ما انقدر غرق در اعمال دیروزمون و شکستهامون می شیم که یادمون میره زمان اکنون تنها مهلتیه که برای رسیدن به آرزوهای فردامون داریم و باز یه روزی توی فردا گذشته ما رو ساخته.

امام علی )ع( می فرمایند: ارزش آدمی به هنگام مواجهه با مشکلات آشکار می شود… فکر کردن به موضوعات گذشته انسان رو از دیدن فرصتها محروم می کنه و باعث این میشه که آدم درهای جدیدی رو که خدا پیش روش باز می کنه رو نبینه، هر لحظه هدیه ایه که خدا بهمون داده و هر لحظه اش ارزشمنده.

گروه آموزشی دانو – دنیای آموزشی نوین