تمرکز یعنی استعداد ثابت نگه داشتن توجه و دقت بر روی موضوع و کاری که به اراده خود و یا اجبار شما انتخاب شده است.»

معمولا افرادی که از حواس‌پرتی و بی‌دقتی و یادگیری کمِ خود نارضایتی دارند یک عامل مشترک دارند و آن هم عدم تمرکزِ حواس و دقت در کارها و مطالعه است. دانشجویان زیادی را دیده‌ام که ساعت‌ها برای یک امتحان مطالعه می‌کنند و زحمت می‌کشند اما در امتحان و یا مواقعی که استاد سوال می‌کند در یادآوری مطالب دچار مشکل می‌شوند و همین عاملی می‌شود که انگیزه و اعتماد به نفس خود را برای مطالعه از دست می‌دهند. حتم شما هم دوستانی در مدرسه و یا دانشگاه خود داشته و دارید که برای امتحان از همکلاسی خود  کمتر مطالعه می‌کنند اما نمره بیشتر را کسب می‌کنند.

نکته مهمی که در اینجا مطرح است این است که مطالعه با تمرکز کافی تاثیرگذاری بیشتری دارد تا اینکه مطالعه بدون تمرکز و دقت داشته باشیم.

نکته 1: حواس‌پرتی نقطه مقابل تمرکز حواس است.

نکته 2: بدون تمرکز در هنگام مطالعه، یادگیری امکان پذیر نیست.

نکته 3: بسیاری از نوابغ دنیا قدرت حفظ تمرکز را مهمترین عامل موفقیت خود دانسته اند.

قبل از اینکه به سراغ نکته 4 برویم قصد دارم توجه شما را به مبحث انواع تمرکز و دلایل عدم تمرکز جلب کنم. 2 نوع تمرکز در یادگیری وجود دارد:

تمرکز فوری و آنی

تمرکز عمیق

تمرکز آنی و یا فوری به تمرکزی گفته می‌شود که بایستی خیلی سریع روی موضوع خاصی تمرکز داشته باشیم و آن را تحلیل و بررسی کنیم.

تمرکز عمیق تمرکزی است که ما در این شرایط بایستی ساعات طولانی را تمرکز داشته باشیم. برای مثال: شرکت در کنکور که شرکت‌کنندگان به تمرکز برای ساعات طولانی نیاز دارند. اما دلایل عدم  تمرکز چیست؟

بطور کلی دو نوع مانع برای عدم تمرکز وجود دارد. که از آن‌ها به‌عنوان موانع درونی و موانع بیرونی نام می‌بریم.

موانع درونی: می‌تواند از مشکلات جسمی: مانند کم خوابی، بیماری، گرسنگی، ضعف، خستگی، تشنگی و… باشد که در چنین شرایطی توصیه می‌شود مطالعه نداشته باشید به این دلیل که یادگیری در کمترین مقدار خود است.

موانع بیرونی: از موانع بیرونی می‌توان به سرعت نامناسب مطالعه اشاره کرد که در مقالات بعدی در رابطه با این موضوع صحبت خواهیم کرد. مشکلات روحی، مشکلات خانوادگی، سرو صدا و بی نظمی هم از دیگر موانع بیرونی است.

حالا برگردیم به سراغ نکاتی که در افزایش تمرکز به ما کمک می‌کنند:

نکته 4: از نکته‌های مهم در ایجاد تمرکز در مطالعه علاقه است که قبل از مطالعه موضوعی در رابطه با آن موضوع در خودمان ایجاد علاقه و انگیزه کنیم تا یادگیری افزایش پیدا کند.

نکته 5: نوشتن افکار مزاحم و منفی در مطالعه روی یک برگه یکی دیگر از تکنیک های افزایش تمرکز است.

نکته 6: زمانی که مطالعه می‌کنید به هیچ عنوان خوراکی و تنقلات استفاده نکنید به این دلیل که باعث عدم تمرکز بر روی موضوع مطالعاتی  می‌شود. اگر ساعت ها به صورت یکنواخت مطالعه کنیم کمکی به یادگیری ما نمی‌کند. در زمان مطالعه هر یک ساعت مطالعه حتم پانزده دقیقه استراحت کنید تا بازده یادگیری افزایش پیدا کند

نکته 7: برای تمرکز بیشتر در زمان مطالعه خود را درگیر مطالب کنیم و از خود سوال و جواب کنیم.

نکته 8: یکی از نکات مهم در یادگیری و افزایش تمرکز یادگیری تکنیک‌های تندخوانی است.

نکته 9: برنامه‌ریزی و ایجاد نظم در زندگی. با برنامه‌ریزی در کارها می‌توانیم در انجام آن‌ها از تمرکز بالایی برخوردار شویم.

نکته 10: انجام دادن کارها قبل از شروع مطالعه که برای مثال در زمان مطالعه تلفن نزنیم و یا به یاد کارهای شخصی خود نباشیم.

با رعایت همین نکات ساده و کوچک، قدم بزرگی برای برای افزایش تمرکز و یادگیری بهتر برمی داریم.

بهترین و علمی ترین کتابای آموزشی دنیا رو ببینیم اول فصل گفته میشه شما بعد از خوندن این فصل باید به این سؤالات جواب بدین…. و بعد این همین درگیری ی لازم رو ایجاد میکنه، ما به دانش‌آموزا میگیم که چطور این اول فصل رو به‌درستی برای خودشان طراحی کنن:? ? ? ? ?  به ما پیامک بزنن ببینن واقعاً این روش چقدر میتونه بخش تمرکز و جلوگیری از حواسپرتیشون و یادگیری بهتر و سریعترشون رو به همراه خواهد داشت:

روش این کار به این شکله:

😕 ? ? ? ?

قبل از خوندن مطلب حتم درگیری لازم رو ایجاد بکنیم، چطور؟

۱ ایجاد سواله که این فصل چی رو میخواد به من یاد بده

۲ نگاه کردن روزنامه وار تست های جامع اون فصل یا بخش یا مبحثیه که میخوایم مطالعه کنیم

۳ خوندن تیترهای اون فصل یا بخشه

بعد که میریم تو دل درس خوندن میبینیم مطالب به شکل حیرت انگیزی یاد گرفته میشه

برنامه ریزی مدون و پیوسته اپلیکیشن دانو