وسواس در مطالعه از علتهای بسیار وقت گیر دانش آموزان می باشد که وقت بسیار زیادی از مطالعه دانش آموزان را هدر می دهد.

روانشناسان  بیشترین وسواس را ریشه در ترس و اضطراب می دانند که موجب تکرار غیرارادی اعمال روزانه و افکار می شود. از علایم وسواس فکری عدم تمرکز و حواس پرتی و تسلیم شدن در مقابل افکار مزاحم و ناخواسته می باشد که بی حوصلگی و خستگی ذهن می باشد .

– چند وقتیه که شروع به درس خوندن کردم اما هر چیزی را که می خونم حس می کنم یادم رفته و به عقب برمی گردم و می خونمش به همین دلیل زمان زیادی را روی یک مبحث میگذارم و زمان زیادی از دست می رود چیکار کنم؟ همش فکر می کنم با این همه می خونم باز بلد نیستم ؟

– احساس می کنم بعضی وقت ها ذهنم نمی کشه و گاهی یک ساعت روی یه پاراگراف می مونم باز یادش نمی گیرم و مجبور میشم که اون روز کلا در خوندن را بذارم کنار ؟

– نمی دونم چیزایی که میخونم توی کنکور یا امتحان میاد یا نه؟

– یسرم تو کتابه ولی فکرم به درس خوندن نمیره

خیلی از دانش آموزان به دلیل نداشتن مراحل خوندن از ساختن پیش فرضها تا مرور تثبیت و تسلط و اینکه چند درصد از یادگیری مناسب در مرحله صورت می گیرد دچار وسواس در مطالعه می شوند، چون انتظاری که از بازدهی کارشان دارند هرگز کاملاً بر آورده نمی شود و دچار نگرانی می شوند که به عنوان عامل وسواس می باشد.

به هر عملی که انسان نسبت به آن حساسیت بیش از حد داشته باشد به طوری که تا آن را بارها و بارها تکرار نکند ذهنش آرام نگیرد وسواس گویند.

کمالگرایی در یادگیری هم گاهی دانش آموزان را دچار وسواس می کند، انسانهای موفق الویت ها را می شناسند که باید در سن تمام کارها باید در روز انجام شود، یا مطالب باید با یکبار خواندن در ذهنتان تثبیت گردد.

اگر شما هم این فرض ذهنی را دارید که در همان دور اولی که مبحثی را می خوانید باید تمام مطالب آن مبحث را دقیق حفظ شده باشد یا کامل بفهمید و بتوانید تمام سوالات آن مبحث را جواب دهید باید بگوییم این فرض ذهنی کاملاً اشتباه است چون با این پیش فرض که با دوران خواندن روی مبحث مسلط شوید و تمام مطالب را یاد بگیرید هم دچار وسواس می شوید و هم زمان زیادری را برای یک مبحث کوتاه صرف می کنید، واپسی یه لحظه !!! اگر قرار بود با یک بار خواندن کل مبحث مسلط بشین چرا این همه قوائد مرور اختراع شد واین همه دانشمندروی داستان مرور کار کردن؟ !! بیکار بودن؟ !! پس وسواس بی دلیل نداشته باشید و یه چیز دیگه اینکه اگه قرار بود با یک بار و دوبار خوندن مسلط بشیم چرا همه بزرگان اهل مطالعه تأکید به تمرین زیاد در بحث یادگیری و یادسپاری یک مبحث یا بخش دارند؟ این رو در نظر بگیرید که در بحث یادگیری مطالب را به حافظه کوتاه مدت می سپاریم و برای انتقال آن به حافظه بلند مدت ما به مرور نیاز داریم ، به تمرین نیاز داریم و… نیاز داریم. پس روی یک مبحث زیاد نمانید و کامل به ما اعتماد کنید و رفع آن پیدا کنید، این مکانیسیم دفاعی باعث میشود که فرد برای اینکه به مشکل فکر نکنددرصد حل آن بر نیاید و این اولین قدم برای ورود به شکست و نابودی درسته همیشه باید به فکر کنکور باشید و همیشه هراس از کنکور در دل شما جا داشته باشداما با داشتن یک مشاور خوب به هیچ عنوان این هراس نیاید به وحشت بازدارنده و یک بت واهی ترسناک تبدیل شود و برای اینکه به فکرش نیفتید اصلاً به راه حلش هم فکر نکنید . برخی وسواسها به این صورت خودشان را نشان می دهد که به عنوان مثال به صورت وسواسی عذاب وجدان این را داریدکه زمان های گذشته را از دست داده اید و هی به سراغتون میاد و زجرتون میده نباید چیزی که نداریم یعنی زمان گذشته را از دست داده رو به رخ خودمون بکشیم چون ” حال” در آینده تبدیل به گذشته می شود و ما باز درگیر این موضویم که خیلی اوقات منجر به این می شود که دانش آموز امسال کنکور خود را کنار بگذارد و به سال بعد فکر کند، مطمئن باشید اگر خدایی نکرده جزء این دسته هستید سال بعد هم همین اتفاق می افتد این رو تجربم می گه

ساده ترین راه و ایده برای رسیدن به موفقیت در هر کاری هوشمند عمل کردنه، و در موفقیت در کنکور و دبیرستان اینه که مطالعه هوشمند و هدفمند با اتکا به تمامی قوای فکری با همراهی یک مشاور خوبه که مطالعه ای که انجام می دهیم را اصولی کند و هوشمند و هدفمند ، دسترسی به تمام قوای فکری شرطش اینه که فکرمون سلامت کامل داشته باشه و عاری از افسردگی ها و اضطرابها باشه که در این نقاط یک مشاور در نقش موثرش روبازی می کند ما رو به سلامت فکری می رسونه ، نه فقط در کنکور بلکه از الان یاد بگیرن برای همه مراحل و کارهاتون همیشه مشورت کنید و این مشورت با متخصص خود اون کار باید باشه، مثلاً می دونن افسردگی ناشی از وجود بیش از چهر اضطراب مختلف است که به مدت سه ماه همراه ماست و به این شکل افسردگی در مغز ریشه می کنه، اینا را می دونید؟ ولی اینارو مشاوراتون می دونن.

حالا کنکور و فکرهای خسته کننده ای که ازش توی ذهنمون می سازه مدت زیادی ابعاد مغز شما رو گرفته و طبیعتاً اگر اینطور باشه افسردگی  و نا امیدی به سراغتون می یاد

وسواس فکری یعنی حجم افکار مزاحمی که اکثر بر پایه شک وتردید و همان ترسی است که درباره اش صحبت کردیم چند تا سوال دیگه واسه شما مطرح می کنم؟

* یعنی می شه همه مطالب درسیم رو تا روز کنکور بخونم؟

* آیا مطالبی که امروز خوندم رو به خوبی یاد گرفتم؟

* نکنه روز کنکور حالم خوب نباشه …

* نکنه روز کنکور همه چیز یهو فراموشم بشه

همه این سوالات و سوالاتی مشابه به این ریشه در وسواس شما در مطالعه یادگیری شماست که باید رفع شود و بهترین راه حل برای این موارد همراهی یک مشاور خوب می باشد اما چند راهکار ساده :

با رعايت نکات زير به راحتي مي‌توانيد بر اين مسئله غلبه کنيد:

  1. وقتي احساس مي‌کنيد مطلبي در ذهنتان جاي نمي‌گيرد بدون اين‌که به کتاب نگاه کنيد آن را براي خود روي کاغذ بنويسيد تا کاملاً بدانيد که در کدام قسمت دچار ضعف هستيد. با انجام اين کار نه‌تنها وقتتان گفته نمي‌شود، بلکه ذهنتان هم آرام مي‌گيرد.
  2. در مواقعي لازم است محکم باشيد و حتي به خودتان سخت بگيريد و به خودتان تذکر دهيد! مثلاً با جسارت تمام به خود بگوييد: «بس است! ديگر اين قسمت را مطالعه نمي‌کنم؛ چون اطمينان دارم که آن را بلدم».»
  3. سؤالاتي که فکر مي‌کنيد هنوز آن‌ها را ياد نگرفته‌ايد را علامت گزاری کنید تا قبل از شروع کلاس دوباره آن‌ها را مرور کنيد. با اين کار به ذهنتان قول مي‌دهيد که آن را فراموش نمي‌کنيد.
  4. بدانيد که اين شما هستيد که بايد ذهنتان را مديريت کنيد. اجازه ندهيد ذهنتان شما را مديريت کند! به خود اطمينان داشته باشيد و بدانيد که قطعاً موفق خواهيد شد.
  5. اين اصل مهم را به طور مداوم با خود تکرار کنيد: انسان‌هاي موفق اولويت‌ها را مي‌شناسند؛ يعني مي‌دانند که بايد در بين تمام کارهايي که دارند کدام را اول انجام دهند. با انجام اين کار، خيالتان از خواندن بخش‌هاي مهم راحت مي‌شود.
  6. در ابتدای شروع مطالعه‌ی هر مبحث، مدت‌زمان آن را با کمک مشاور خود و با توجه به شناخت تواناییهایتان در یادگیری آن درس مشخص کنید؛ یعنی به طور مثال با خودتان قرار بگذارید که فصل حرکت شناسی  را در ده جلسه تمام کنید، اگر با گذشت پنج جلسه احساس کردید مباحث باقیمانده بیش از پنج جلسه طول میکشد حتما با مشاور خود مشورت کنید
  7. اگر این فرض ذهنی را دارید که برای همان دور اول که یک مبحث را میخونید باید تمام مطالب آن قسمت را دقیق حفظ شده باشید باید به شما بگویم که این فرض ذهنی شما کمی اشتباه است؛ زیرا وقتی می‌خواهید با یک دور (همان دور اول) تمام مطالب را یاد بگیرید، هم وسواس پیدا می‌کنید و هم یک مبحث کم‌حجم از شما مدت‌زمان زیادی را خواهد گرفت. پس تصمیم بگیرید که یک مبحث را در طی جلسات مشخص شده مشاورتون مرور اصولی انجام دهید
  8.  در صورتی که از ماژیک های‌لایت استفاده می‌کنید در دور اول نکات مهم و عناوین را حتماً رنگ کنید
  9. بعد از پایان هر دور مطالعه‌ی یک مبحث ۱۵ الی ۳۰ تست منتخب از آن مبحث بزنید