آیا برای شما هم این اتفاق افتاده که شب وقت خواب با خودتون بگید فردا صبح که از خواب بیدار شدم این کارو انجام میدم اون کارو انجام میدم و با کلی انرژی خوب میخواین فردا رو شروع کنین و اما شبش موقع خواب با ناراحتی به روزی که سپری شده فکر میکنین و افسوس میخورین که چرا کارهایی که توی ذهنتون بود رو نتونستین تمام و کمال انجامش بدین؟ مشکل کجاست؟ آیا مسئله اصلی، زمان و کمبود وقته؟ نه، دلیلش نداشتن به اولویت بندی خوبه.

ما برای هر کاری که قراره در طول روز یا هفته یا ماه یا سال انجام بدیم باید به سری اولویتها داشته باشیم، حالا در طول روز هم هر کسی با توجه به این که کارش چیه باید مهارت داشته باشه که کارهاش رو اولویت بندی کنه، کارهای مهم و سخت باید اول انجام بشه و کارهای با اهمیت کمتر به ترتیب بعد از اونها. باید سعی کنین کارهای سنگینتر رو اول انجام بدین چون در ادامه روز وقتی انرژی تحلیل میره دیگه نمیشه انجامشون داد.

همه ما کارهای متفاوت و زیادی رو در به شبانه روز انجام میدیم، بعضی وقتا تعداد کارهایی که باید در این مدت انجام بدین اونقدر زیاد میشه که فرصت انجام همه اونها ازتون گرفته میشه وبه ناچار قسمتی از اون رو به روز بعد موکول می کنین. روز بعد هم علاوه بر کارهای همون روز باید کارهای باقیمونده از روز قبل رو هم انجام بدین و بنابراین احتمالا باز هم با کمبود وقت مواجه میشین و این روند در روزهای متوالی تکرار میشه و حجم کارای انباشته شده به حدی میرسه که احساس می کنید هر چقدر تلاش کنید دیگه فایدهای نداره و بازم عقبین، درسته؟ اگه تا به حال این وضعیت رو تجربه کردین به نظر شما علت اصلی بروز چنین شرایطی کجاست؟ و راه حل برای رفع این مسئله چیه؟

باید این رو قبول کنیم که هر کدوم از ما دارای تواناییهای مشخصی توی زندگی هستیم و اگرچه حالت ایدهآل اینه که همه کارها رو تمام و کمال انجام بدیم ولی در واقعیت باید کمی هوشمندانهتر با این موضوع برخورد کنیم، اون چیزی که معلومه اینه که باید به سری کارها رو باید در طول روز و هفته و ماه و سال تحصیلی انجام بدین و باید بتونین کارها رو به گونه ای مؤثر اولویتبندی کنین.

اولویت بندی توی درس خوندن شما از جنبههای مختلفی مورد توجه قرار میگیره، از برنامه ریزی گرفته تا مباحث درسیتون و هدف و…

برنامهای که قراره در روز انجام بدین رو بیارین روی کاغذ و با کمک مشاورتون اونها رو اولویت

بندی کنین. با توجه به نکاتی که اول این بحث گفتیم و همینطور با برنامه هفتگی ،ماهانه و دوره ای (120 روزه،260 روزه، 300 روزه( خودتون هم همینطور برخورد کنین. اهداف خودتون رو از بلندمدت تا تک تک اهداف کوتاهمدت اولویتبندی کنید. اولویت بندی رو باید در دل مباحث کتابهای درسی خودتون هم رعایت کنید، همانطور که در بخش پیش نیازها و همنیازها گفته شد. اولویتبندی رو در خوندن موازی دروس خود هم رعایت کنید. )رجوع کنید به همسان سازی دروس(. یادتون باشه اولویت بندی به این معنا نیست که چون زیست ضریب  12داره و ریاضی ضریب 6 پس در روز اول زیست رو بخونم بعد ریاضی رو،بلکه مواردی چون

پیک مطالعاتی دانشآموز و ساعات پر  بازده و کمبازده که در قسمتهای قبلی دربارهاش صحبت شد در اولویتبندی دروستون نقش دارن.

اولویت بندی بهتر:

A :  مربوط به کارهایی است که مهماند و کارهایی هستن که باید انجام بشن و در صورت عدم انجام اون پیامدهای جدی و منفی شما رو تهدید میکنه؛ کارهایی مثل مرورهای مشخص شده در برنامه و اجرای برنامه امروزتون.

B  : کارهایی هستن که مهماند و انجامشون ضروریه ولی اهمیت اونها کمتر از کارهای دسته A هست و در صورت عدم انجام اونها پیامدهای منفی کوچیکی وجود خواهد داشت.

C : کارهایی که انجامش خوبه اما نسبت به دو گروه قبلی اهمیت کمتری داره و عدم انجام اون پیامد منفی نداره، مثلا در روز چندتا لغت رو اضافه بر برنامه ریزیتون قراره بخونین.

D  : کارهاییه که میتونین خودتون انجامش ندین و صرفهجویی زمانی بکنید، مثل خرید یک کتاب که میتونه به فردی از خانوادتون این کار رو برای شما انجام بده.

E  : کارهایی که هربار باید سعی بشه که حذف بشن و شما برای آزاد کردن وقتتون هر کاری رو که امکان داره باید حذف کنین، مثل اس ام اس بازی با دوستاتون، بازی با موبایل یا کامپیوتر، استفاده از اینترنت و یا تلویزیون نگاه کردن و دنبال کردن سریالها )اگر خواستید تلویزیون هم نگاه کنید برنامه های مقطعی و مفید و سرگرم کننده را نگاه کنید نه سریالهای ادامه دار که تا کنکورتون رسیده باشین به 610 امین قسمت( توجه داشته باشین که میزان کل ساعتی که صرف می کنید مهم نیست بلکه میزان زمانی که صرف انجام ضروریترین کارها می کنین مهمه و بدونین که مهمترین عامل در انتخاب اولویتها علاقه شما نیست بلکه واقعیات و تشخیص مشاور شماست، نگران نباشین، اگه به مشاور خوب دارین از پسش برمیاین و این موضوعات هم حلّه…

بزرگی میگه: ))به بیشتر اهداف بزرگمون نمیرسیم، زیرا اول به کارهای پیش پا افتاده رسیدگی میکنیم((

کارایی، اساس بقاست و اثربخشی، اساس موفقیت. در زندگی اغلب چیزای کوچیک و پیش پا افتاده انسان رو بیچاره میکنه. این نکته رو هم در نظر بگیرید که اولویت ها ثابت نمیمونن و باید هر روز به طور مرتب اونا رو بازدید کنیم، چرا؟ چون روش های انجام دادن کار به همراه موقعیت ها به طور مرتب در حال تغییرند. ارزش های تعیین شده تثبیت شده هستن و مجبوریم به اونا تکیه کنیم، ولی چگونگی اجرای اونا باید انعطاف پذیر باشن.مثلا ارزش های تعیین شده خوندن درساتونه و اینکه چطور باید بخونیمش باید انعطاف پذیر باشن.

اما به تمرینی که میتونین به مهارت در اولویت بندی و اجرای اون برسید اینه که چند کارت به رنگ های مختلف درست کنید، مثلا به ترتیب سبز، آبی، نارنجی، زرد و قرمز و به اینصورت عمل کنید: شب هنگام خواب کارهاتون رو بر اساس اولویت روی کارت ها بنویسید، کارهای گروه Aدر کارت سبز و کارهای گروه B در کارت آبی و کارهای گروه C در کارت نارنجی و کارهای گروه D در کارت زرد و کارهای گروه E در کارت قرمز، و صبح که از خواب بیدار میشید کارهاتون رو بر اساس اولویتی که روی کارتها نوشتید شروع به انجام دادن کنید، با مشاورتون در اولویت بندی کارهاتون مشورت بگیرید

گروه آموزشی دانو – دنیای آموزش نوین