برنامه ریزی به روش بولت ژورنال یک روش بسیار پر بازده اما مخفی برای برنامه‌ ریزی است که به شما کمک می‌کند تا اهداف و کارهای خود را برای روزها، هفته‌ها و ماه‌ های آینده مدیریت کنید. اگر یکی از دفترهای بولت ژورنال را داشته باشید، دیگر نگران فکرها و ایده‌ هایی که در ذهنتان است و یا برنامه‌ هایی که فراموش می‌کنید، نخواهید بود. اما چگونه می‌توان از بولت ژورنال استفاده کرد و برنامه ریزی بولت ژورنال به چه صورت است؟ اگر می‌خواهید با یک روش منعطف و منحصر به‌ فرد برای زندگی خود برنامه‌ ریزی کنید، تا انتها همراه ما باشید تا در این متن با نحوه برنامه ریزی به روش بولت ژورنال و آموزش بولت ژورنال آشنا شوید.

برای برنامه ریزی به روش بولت ژورنال به چه صفحاتی در دفترمان نیازمندیم
برای اینکه یک دفتر بولت ژورنال استاندارد داشته باشید، باید با صفحات اصلی و مهم آن آشنا شوید:

فهرست: اولین صفحه‌ای که باید برای دفتر برنامه‌ ریزی خود درنظر بگیرید، فهرست است. در فهرست می‌توانید مشخص کنید که چه محتوایی را در چه صفحه‌ ای از دفتر یادداشت شده است و با این روش دسترسی شما به قسمت موردنظر نیز سریع‌تر خواهد بود. همانطور که گفته شد بولت ژورنال روشی کاملا شخصی است و بنابراین اینکه شما در فهرست فقط موضوع اصلی و شماره صفحه را وارد کنید و یا کد خاصی را نیز بنویسید، کاملا به سلیقه و نیاز شما بستگی دارد.
صفحات مهم در رابطه با تاریخ ها
آینده‌نگار: بخش دیگری که اهمیت بسیاری در برنامه ‌ریزی بولت ژورنال دارد، صفحات آینده‌‌ نگاری است. شما در این صفحات باید کارهای و برنامه‌ های چند ماه تا یک سال پیش رو را یادداشت کنید. نیاز نیست که این اطلاعات با جزئیات نوشته شوند، شما فقط می‌توانید قرار ملاقات‌ها، تاریخ‌های تولد آشنایان، برنامه‌های سفر، اهداف، صورت حساب و… را ثبت کنید تا یک دید کلی از ماه‌های آینده پیدا کنید. رایدر کارول اولین کسی که این روش برنامه‌ ریزی را معرفی کرده است، برای نحوه طراحی صفحات آینده‌نگار پیشنهاد می‌کند که یک جدول بکشید و هر قسمت از آن را به اتفاقات و اطلاعات یک ماه اختصاص دهید تا در یک نگاه بتوانید برنامه‌های هر ماه را مرور کنید.
ماه‌نگار: در صفحات ماه‌نگار باید اطلاعات جزئی‌ تری نسبت به صفحات آینده‌نگار نوشته شود. به عنوان مثال می‌توانید دو صفحه از دفتر بولت ژورنال را به یک ماه اختصاص دهید و سپس در صفحه اول کارهایی که باید در این ماه انجام دهید را با تاریخ دقیق بنویسید و سپس در صفحه دوم برنامه‌ هایی را می‌نویسید که زمان دقیقی ندارند، اما بهتر است در این ماه انجام شوند و یا می‌توانید کارهایی که از ماه‌های گذشته مهاجرت کرده‌اند را در این صفحه یادداشت کنید.
روزنگار: می‌توان گفت که مهم‌ترین بخش برنامه ریزی به روش بولت ژورنال، این قسمت است. شما باید در صفحات روزنگار کارهایی که می‌خواهید انجام دهید و اتفاق‌هایی که برایتان افتاده است را به طور دقیق و با جزئیات یادداشت کنید. صفحات روزنگار به شما کمک می‌کند تا الگو رفتاری و احساسات خود را بهتر بشناسید و بتوانید برنامه‌ریزی بهتری در آینده داشته باشید. در این صفحات می‌توانید خاطرات، لیست خرید، برنامه‌های ورزشی و رژیم، جملات خاص، لیست کارهای انجام شده و… را یادداشت کنید. اینکه چند صفحه باید به روزنگار اختصاص داده شود، به نیاز شما به نوشتن بستگی دارد. گاهی برخی از افراد یک پاراگراف را کافی می‌دادند و گاهی برخی دیگر چند صفحه را به یک روز اختصاص می‌دهند.

یک مشاور خوب

روش اصولی برای برنامه ریزی به روش بولت ژورنال
در این بخش می‌خواهیم به آموزش بولت ژورنال بپردازیم تا شما بتوانید کاملا اصولی و درست با این روش برنامه‌ ریزی کنید.

خلاصه‌نویسی: اگر می‌خواهید برنامه ریزی بولت ژورنال را انجام دهید، فراموش نکنید که خلاصه‌نویسی یکی از اصول مهم و اولیه آن است. برای اینکه نیاز نباشد چند ساعت در روز را برای دفتر بولت ژورنال صرف کنید، بهتر است جملات و نکات یادآوری را به صورت خلاصه و کلیدی یادداشت کنید.
بولت‌گذاری: در این روش برنامه‌ ریزی باید از بولت‌ها استفاده کنید. این علامت‌های کوچک به سه گروه بولت وظیفه، رویداد و یادداشت تقسیم می‌شوند. زمانی که بولت وظیفه در کنار یک عبارت قرار می‌گیرد یعنی آن کار باید انجام شود. بولت رویداد برای اتفاقات است، به عنوان مثال شما می‌توانید برای یادآوری تاریخ تولد یک دوست یا بعد از بستن یک قرارداد، این اتفاق را در دفتر یادداشت کرده و در کنار آن یک علامت دایره توخالی بگذارید. بولت یادداشت برای هر اتفاقی است که نمی‌خواهید آن را فراموش کنید، مانند تغییر تاریخ تحویل پروژه و یا رفتن به یک مکان تفریحی.
صفحات دفتر بولت ژورنال: همانطور که در قسمت قبل به طور کامل به این موضوع پرداختیم، هر کدام از صفحات و اطلاعات داخل آن‌ها در مسیر برنامه‌ریزی به شما کمک خواهد کرد. شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود، به مرور زمان این صفحات را در دفتر وارد کنید.
مهاجرت: مهاجرت در برنامه ریزی به روش بولت ژورنال یعنی در آخر هر هفته یا ماه، اطلاعات نوشته شده را بررسی کنید و سپس کارهای انجام نشده را به تاریخ دیگری انتقال دهید. البته پیش از اینکه تاریخ جدیدی را برای آن درنظر بگیرید، بهتر است مطمئن شوید که انجام آن‌کار و برنامه برای شما مهم و ضروری است و در غیر این صورت آن کار را رها کنید.
برنامه ریزی بولت ژورنال برای موفقیت
با برخی از علامت‌ها در برنامه ریزی بولت ژورنال آشنا شوید
آموزش بولت ژورنال به صورت مقدماتی لازم است و باید با علامت‌های اختصاصی و رایج این روش برنامه‌ ریزی آشنا شوید و سپس با استفاده از خلاقیت خود، آن‌ها را با رنگ‌های متفاوت در دفتر به کار ببرید:

علامت ستاره برای کارهایی است که اهمیت زیادی دارند.
علامت دایره برای کارهایی است که باید در آینده به آن‌ها فکر کنید.
علامت هشتگ برای مشخص کردن عنوان برای یک موضوع است.
علامت ضربدر برای زمانی است که انجام کار و برنامه‌ای کنسل شده است.
علامت درصد برای زمانی است که می‌خواهید درصد اختصاص یافته از پول و یا پیش رفتن یک کار را مشخص کنید.
علامت تعجب زمانی گذاشته می‌شود که باید موضوعی در روزهای آینده بیشتر بررسی شود.
علامت مربع توپر را می‌توانید برای نشان دادن کارهای مهم استفاده کنید.
علامت تیک برای زمانی است که کاری به طور کامل در دفتر برنامه ریزی انجام شده است.
علامت دو تیک را می‌توانید برای مشخص کردن کارهایی که چک نهایی آن‌ها تمام شده است، استفاده کنید.
اگر برنامه ریزی به روش بولت ژورنال را به طور کامل انجام ندادید
اگر به تازگی روش برنامه‌ریزی بولت ژورنال را شروع کرده‌اید، اصلا نگران نباشید که برخی از کارهایتان طبق برنامه پیش نرفته است. می‌توان گفت در دنیا هیچ آدمی وجود ندارد که دقیقا زندگی را بر اساس یک برنامه خاص و مرتب پیش برده باشد. در روزهایی که ممکن است کارهای ناگهانی برایتان پیش بیاید و مجبور شوید، برخی از برنامه‌ها را به عقب بیندازید. این موضوع نباید از انگیزه شما کم کند و شما می‌توانید با توجه به اتفاق‌های و شرایط زندگی، یک برنامه شخصی و منعطف‌ تر در آینده برای خود طراحی کنید.

نرم افزار دانو بهترین روش را به تو نشان خواهد داد همین الان نصب کن

آموزش بولت ژورنال تخصصی
سخن پایانی

در آخر باید یادآوری کنیم که برای برنامه ریزی بولت ژورنال نیاز نیست زمان زیادی را برای نقاشی صفحه‌ها صرف کنید و یا وسایل تزئینی خاصی داشته باشید، شما می‌توانید با یک دفتر و دو خودکار نیز این روش برنامه‌ریزی را انجام دهید.

بنابراین موضوع برنامه ریزی به روش بولت ژورنال را برای خود پیچیده نکنید، شما در روش بولت ژورنال باید در زمان کمی جملات کلیدی و یادآوری‌ها را در صفحه مربوطه یادداشت کرده و سپس در آخر هفته، جدول‌ها را بررسی کرده تا بتوانید با احساسات و وضعیت خود در روزهای مختلف آشنا شوید. اگر می‌خواهید بیشتر درباره این موضوع بدانید، می‌توانید از برنامه ریزی هوشمند دانو استفاده کنید تا خیالتان از برنامه ریزی بولت ژورنال راحت باشد.

کافی است همین الان دانو رو نصب کنید.

دانو دنیای آموزش نوین