حالا یک مشاور باید چه ویژگی هایی داشته باشد اینکه باید مدرک تحصیلی قابلی تأیید داشته باشد و رزومة خوبی داشته باشد و دوره های مختلف تربیتی، تحصیلی و سازشی رو گذرونده باشد و دارای مهارت کافی در اصول و فنون راهنمایی مشاوره باشد و نیز از ویژگی های شخصیتی مرتبط با فعالیت مشاوره برخوردار باشد . گرم و صمیمی و دارای طبع روانی مناسب ، عاطفی ، استقلال فکری ، تعهد و رازدار باشد و از مهارت و صلاحیت حرفه ای برخوردار باشد و به روشهای علمی و تخصصی تکنیک ها هم تسلط داشته باشد. مشاور برای شما چه کارهایی انجام می دهد

 • به شما کمک می کند تا توانایی ها و نقاط ضعف خودتون رو بشناسید
 • به شما کمک می کند در تصمیم گیری های مختلف بهتر عمل کنید
 • به شما کمک می کند در برخورد با مشکلات مختلف راه حلهای منطقی به کار بگیرید
 • بهتون کمک می کند تا از توانایی ها و مهارت ها و استعدادهای خودتون خوب استفاده کنید
 • بهتون کمک می کند تا در زمینه های مختلف اهداف مناسبی انتخاب کنید و در هدف گذاری هاتون کمکتان کند. قبل از درس خواندن باید هدف داشته باشید از بلند مدت به کوتاه مدت: مثلا قرار است چه خدمتی به جامعه بکنید شغلتان چه باشد توی دانشگاه – -چه رشته ای قبول بشید برای قبولی در رشته مورد نظرتان چه برنامه ای نیاز دارید، برنامة اصلی تان چه باشد، برنامه هفتگی برنامه ریزی روزانه و ….
 • به شما یاد می دهد که هر درس رو به صورت تخصصی بخوانید، آن وقت شما می دانید که هر درس بهبه چه روشی بخوانید و چطور مرورش کنید و چه زمانی تست بزنید، باید روش مطالعه هر درس رو بدانید که چطور مطالعه اش کنید و یک مشاور می تواند به شما بگید که از تکنیک های مطالعه و درسها چطور استفاده کنید.
 • به شما در برنامه ریزی تان کمک می کند و به شما یاد می دهد چطور برنامه ریزی کنید، و در شیوه برنامه ریزی و مدیریت زمان و استفاده بهینه از انرژی به شما کمک می کند و دوره های مختلف برنامه ریزی تان را به شما می گوید و برنامه های کلی رو براتان طرح ریزی می کند، البته دانش آموز خوب که مطمئنا شما هستید نباید منتظر باشد که مشاور برای او برنامه ریزی کند چون بهترین برنامه برنامه ای است که دانش آموز خودش وقتی یاد می گیرد برای خودش برنامه ریزی کند و مشاور به او کمک کند که با مشارکت خود طرح ریزی شود.
 • به شما کمک می کند که انگیزه پیدا کنید و این انگیزه درونتان تقویت می کند و خودباوری داشته باشید و اعتماد به نفس پیدا کنید و تلاشتان بیشتر شود و لحظه به لحظه سخت کوشاتر بشوید.
 • در مشکلات روحی روانی مثل اضطراب، وسواس و افسردگی کمکتان کند.
 • در سازگاری با محیط خونه و مدرسه بهتون کمک کند
 • به شما در  انتخاب های مختلف مثل آزمون و انتخاب مدرس و کتاب کمک آموزشی کمک کند
 • در انتخاب رشته دانشگاهی تون بعد از کنکور هم کمکتان کند مثل اطلاعات کارنامه نمره خام، تراز، زیر گروه ها و سهمیه و انتخاب درست رشته های تحصیلی.

دیگر کامل با ضرورت داشتن یک مشاور خوب آشنا شدید، امیدوارم در این مسیر نقش مؤثری برای تان داشته باشیم حتی اگر به اندازه سر سوزن کوچیک باشد. علی رغم بعضی از اطلاعات موجود درباره چگونگی انجام کارها اکثر مردم در کارهای مختلف هنوز تمایل دارند از آشنایان،از دوستان و همسایگان و … مشورت بگیرند، دوستان عزیزم شما با بقیه فرق کنید و درد دل رو با مشورت اشتباه نگیرید، نکات کلیدی رو همیشه از مشاوری در همان زمینه بپرسید و راه حل رو جویا شوید، کسی که در زمینه ی نیاز شما به موفقیت نرسیده که نمی تواند به شما کمک کند، آیا اینگونه نیست؟

سعدی درباره ضرورت مشورت می گوید

“هر که بی مشورت کند تدبیر غالبش به غرض نیاید تیر

بیخ بی مشورت که بنشانی بر نیاردبه جز پشیمانی”

و در آخر اینکه مشکلات خودتان رو به هر کسی نگویید، خیلیا نمی توانند کمکتان کنند و خیلی ها هم که تخصص ندارند راهکارهای غلط میدهند و کار رو خرابتر می کنند و ضمناً هر کسی محرم اسرار و لایق مشورت نیست، درباره مشاورتان خوب فکر کنید

امام صادق )ع( می فرمایند:

با مردان عاقل مشورت کن که جز به نیکی فرمان نمی دهند واز مخالفت رأی ایشان. بپرهیز که مخالفت کردن با شخص پرهیزکار عاقل سبب تباهی دین و دنیاست.

گروه آموزشی دانو – دنیای آموزش نوین