بذارین از اینجا شروع کنیم، وارد یک کتابخونه بزرگ می شین، دنبال کتاب جنگ و صلح لئو تولستوی می خوایم بگردیم، اول میریم توی قسمت رمانها و بعد به تفکیک حروف الفبا چیده شده و نام نویسنده و ج، حرف اول جنگ و صلحه و ل حرف اول نویسنده کتابه و سریع کتابی رو که می خوایم پیدا می کنیم شاید دو دقیقه هم زمان نبره،

حالا فکر کنین وارد یک کتابخانه می شین که کتابی با نام و نشان طبقه بندی نشده و فقط چیده شده، چقدر طول می کشه که بتونین کتاب جنگ و صلح رو پیدا کنید؟ یک روز؟ دو روز؟ حالا باز فکر کنین که کل کتابا توی کتابخونه روی هم انباشته شده این بار چقدر زمان و انرژی می بره تا کتاب پیدا بشه؟ روزها؟ نه؟

اطلاعات در مغز شما هم همین فرمیه، اگه اطلاعات درست طبقه بندی شده باشه وقتی سؤال رو می بینین سریع جواب مورد نظر رو تو مغزتون پیدا می کنین،حالا اگه فقط خونده باشین شاید نیم ساعت یه ساعت طول بکشه حالا اگه اصلا نخونده باشین و روی اطلاعاتی که طی چهار سال توی دبیرستان یاد گرفتین بخواین جواب بدین مثل اون کتابخونه ایه که تموم کتابا ریخته رو هم. پس یکی از مهمترین قسمتهای درس خوندن طبقه بندی اطلاعات در مغزه، فکر کنین سر جلسه امتحان یا کنکورتون تا سوال رو می بینین سریع پاسخ صحیح رو بنویسین یا پیدا کنین؟ خیلی حس خوبیه نه؟

خوب این اتفاق چطور میفته؟ دوس دارین برای شما هم همینجوری باشه؟ نمی شه؟ خیلی خوب هم می شه، وقتی درس خوندنتون روی برنامه ریزی باشه این اتفاق به راحتی میفته، نقش اصلی رو اینجا مرور بازی می کنه با قواعدی که توی همین کتاب مفصل در بارش توضیح دادیم. ببینین دوستای خوبم تمام قواعدی که اینجا گفته می شه با کوچکترین جزئیاتش باید اجرا بشه در غیر این صورت اتفاق خوبه نمی یفته، اگه برنامه ریزی ای که بهت می دیم رو مو به مو اجرا کنی مطمئن باش کامل رو درساتون سوار می شین و می تازونین و اگر نه اونا سوار شما میشن، اگه مرور رو طبق قوانین گفته شده توی این کتاب انجام بدین اطلاعات دقیقاً مثل همون کتابخونه منظم توی ذهنتون طبقه بندی می شه و به راحتی سر جلسه امتحان یا کنکور یادتون میاد، اگه مثل کتابخونه دوم باشه مثل حالتی می شه که با خودتون می گین نوک زبونمه و اگه سوال براتون نا آشنا باشه حالت کتابخونه سومه که پیداش نمی کنین پس با مشاورتون که صحبت می کنین و برنامه ریزی و مشاوره می گیرین دقیقا به حرفاشون گوش بدین و برنامه ها رو دقیق اجرا کنین، هر جایی هم سوالی داشتین بپرسید که هر کی بیشتر بپرسه موفق تره.

اما سجاد هم می فرمایند: دوای ندانستن پرسیدن است، پس سوال کنید. وقتی اطلاعات به درستی توی ذهنمون طبقه بندی بشه دیگه هیچ مشکلی نداریم و خیالمون راحته، اگه حرف مشاوراتون رو گوش بدین و تک تک قسمتهای این کتاب رو به درستی مطالعه کنین و اجراش کنین حتماً اطلاعات به درستی توی ذهنتون طبقه بندی می شه، نگرانی هم نداره، وقتی می خوایم اطلاعات رو توی ذهنمون طبقه بندی کنیم فعل و انفعالهای زیادی توی مغزمون صورت می گیره مثلا اول اطلاعات می ره تو حافظه کوتاه مدت و بعد با مرورها می ره توی حافظه بلند مدت که به صورت مفصل توی این کتاب دربارش صحبت کردیم.

گروه آموزشی دانو – دنیای آموزش نوین