احتمالا شما هم برای ایجاد تمرکز اقداماتی دارید، موارد زیر هم می‌تواند به ایجاد تمرکزتان بسیار کمک کند:

ایجاد علاقه به مطالعه: اگر  به موضوع یا درسی بی علاقه باشید حواستان پرت می‌شود لذا برای ایجاد علاقه و توجه می‌توانید سوالاتی در باره موضوع طرح کنید.

روش مند مطالعه کنید :نکاتی  در باره مطالعه صحیح در گام های قبلی گفته شده است

یادداشت برداری: منظور کپی برداری نیست بلکه گزینش کلمات کلیدی و مهم و مکتوب کردن آن‌ها به زبان خودتان می‌باشد. یادداشت برداری نوعی تکرار درس است و باعث تمرکز حواس نیز می‌شود.

زمان مناسب برای مالعه تان را بیابید، ممکن است شما شبها و یا صبح زود بهتر متوجه دروس شوید ،پس مناسبترین زمان یادگیری خودتان رابیابید و درآن موقع مطالعه کنید. ثابت بودن زمان انسان را شرطی میکند و و فرد ناخودآگاه برای مطالعه تمرکز می یابد.

مطالعه به محض نشستن: پس از قرار گرفتن در محل مطالعه سریع مطالعه را شروع کنید و به کار دیگری نپردازید.

تخلیه ذهنی: قبل از مطالعه آنچه ذهن شما را مشغول کرده است بر روی کاغذ بیاورید و ذهن را خالی کنید.

*   دنبال سکوت مطلق نباشید:

مسلما محیط ساکت برای تمرکز بهتر است، پس محیطی را برای مطالعه انتخاب کنید که سر و صدای کمتری دارد اما در جستجوی سکوت مطلق نباشید زیرا که همیشه این محیط پیدا نمی‌شود.

*   کنترل گفتگوی درونی:

مواقعی هست که افراد در هنگام مطالعه با خودشان حرف می زنند. صحبت کردن با خود حالتی است که فرد را از محور موضوع بحث دور می‌کند. باکمی تمرین می‌توانید هر خصیصه ی درونی که تمرکز شما را بر هم می زند مدیریت کنید.

*   تقویت اعتماد به نفس:

مطالعه عمیق و یادگیر ی ثمر بخش وقتی حاصل می‌شود که تصویر مثبتی از خود داشته باشیم و به خود اعتماد کنیم، زیرا این اعتماد باعث افزایش توانمندی مغز می‌شود. اجازه ندهید افکار منفی شما را در خود غرق کرده و تمرکزتان را بهم بزند. اعتماد به نفس نیز با تمرین افزایش می یابد، توجه به نکات مثبت و شکر کردن برای آن ها اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.

*   احساس حضور نویسنده:

احساس این حضور و ادب حاصل از درک این موضوع می‌تواند تاثیر زیادی در تقویت تمرکزتان داشته باشد.

*   «حالا اینجا باش!»:

وقتی فکرتان از مطالعه منحرف شد بلافاصله به خودتان بگویید حالا اینجا باش و حواستان را بر روی مطالعه متمرکز کنید. این تکنیکی ساده و مؤثر است.

و در انتها دو پیشنهاد کلیدی:

استفاده از برگه سفید:

مواردی را که در هنگام مطالعه حواستان را پرت می‌کنند بر روی یک کاغذ نوشته و زمانی را برای فکر کردن درباره  آن ها اختصاص دهید، و در همان زمان به آن ها رسیدگی کنید.

تعیین اهداف جزئی:

به طور مثال اگر می‌خواهید یک ساعت و نیم مطالعه کنید و تمرکز هم ندارید، این زمان را بشکنید و با خودتان عهد کنید فقط نیم ساعت اولیه را با توجه کامل مطالعه کنید. پس از پایان نیم ساعت دوباره نیم ساعت دیگر آن را تمدید کنید. (این ترفند در سایر موارد زندگی هم کارساز است زیرا شیطان در این مواقع کمتر می‌تواند نفوذ داشته باشد. به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، هر چقدر ذهن انسان مرتب باشد مانند اتاقی که مرتب چیده شده و هر وسیله‌ای در جایگاه خاص خودش قرار گرفته است، اگر در ذهن هم موارد دسته‌بندی شوند و هر یک در فایل مخصوص به خود باشند، فرد سریع‌تر می‌تواند به اطلاعاتی که به مغزش سپرده، دسترسی پیدا کند. پس لازم است به ذهن نظم داده شود.

بهترین روش برنامه ریزی برای کنکور سراسری
دانو دنیای آموزش نوین