آزمون آزمایشی یکی از ابزارهای مهم یادگیری محسوب می شه، وقتی ما درس می خونیم و می دونیم که امتحانی برگزار می شه مطمئناً نوع درس خوندن و تمرکز ما کاملا متفاوت میشه و تمرکز ذهنی ما بیشتر می شه. اول باید بدونیم که هدف از آزمون آزمایشی چیه؟ مطمئنا همه شما می گید هدف از آزمون آزمایشی اینه که بریم سر جلسه خودمون رو محک بزنیم و ببینیم در سهارو یاد گرفتیم یا نه، ولی اهداف آزمون آزمایشی خیلی بیشتر از این حرفاست و مسئله به این سادگی ها نیست!…

اهداف شرکت در کنکور آزمایشی:

  1.  شبیه سازی آزمون کنکور و آمادگی روحی و ذهنی
  2. شناخت نقاط ضعف و قوت
  3.  مدیریت زمان
  4.  شناخت رقبا و جایگاه خودمون

برای اینکه بتونیم به این اهداف برسیم بهتون توصیه می کنم که این عادت روترک کنید که حالا خونده یا نخونده سر جلسهی آزمون حاضر میشم، اگه قراره آزمون بدیم حتما باید خودمونو آماده کنیم و به آزمون نگاه جدیتری داشته باشیم. چون قراره سر جلسهی آزمون سوالارو تجزیه و تحلیل کنیم، یاد بگیریم، زمانمون رو مدیریت کنیم، استرس و اضطرابمون رو کنترل کنیم. خب حالا خودت قضاوت کن اگه درس نخوندی رفتی سر جلسه که چیکار کنی، رفتی سوالارو ببینی؟!…تازه بماند که نتیجهی ضعیف در این آزمون ها تأثیر منفی روی روحیه ما داره و کلی از زمان رو هم بهدلیل عدم برنامه ریزی از دست دادیم و هیچ دستاوردی هم نداشتیم. حالا بیاید همهی جوانب آزمون آزمایشی را در نظر بگیریم. ما طی برنامه ریزی مطالعه می کنیم، مرور می کنیم بعدش هم تست می زنیم، اگه در درس خاصی ضعیف باشیم معنیش اینه که یا روش مطالعه درستی نداشتیم یا از منابع خوبی استفاده نکردیم و یا مراحل سه گانه مطالعه مرور و تست زنی رو درست انجام ندادیم. یکی از مهمترین نقش های آزمونی آزمایشی اینه که از طریق نتایج آزمون می تونیم تشخیص بدیم که ایراد کار ما دقیقا کجاست؟ در بخش های بعدی راجع به این موضوع بیشتر صحبت می کنیم.

هنر آزمون دادن:

وقتی سر جلسه آزمون حاضر میشید قبل از هر کاری توکل به خدا رو فراموش نکنید چون باعث آرامش روحیتون میشه و با انگیزه و انرژی بالاتری می تونید کارتون رو شروع کنید، بعد از اون وسایلی مثل مداد و پاک کن و صندلی تون رو چک کنید، و به صحبت های مجری آزمون خوب گوش بدید و با بقیه بچه ها صحبت نکنید. الان پاسخنامه و دفترچه سوالات روی میز شماست. این نکات رو خیلی جدی بگیرید:

اول از همه اطلاعات شخصی رو وارد پاسخنامه کنید، کد دفترچه و پاسخنامه رو با هم چک کنید و وقتی که شروع به خوندن سوالات میکنید به همون ترتیبی که در دفترچه ذکر شده عمل کنید چون ترتیب درس دردفترچه سوالات یک مقوله کاملا علمی و منطقیه.

آزمون با دروس عمومی شروع می شه و چون دروس عمومی راحت تر هستن باعث میشه با آرامش بیشتری کارتون رو دنبال کنید. یا مثلاً درس زیست بعد از ریاضی مطرح میشه چون درس ریاضی نیاز به تمرکز بیشتری داره و وقتی که هنوز خسته نشدید باید به این درس جواب بدید بعدش میرید سراغ زیست که یک درس کاملاً متفاوته و باعث تنوع آزمون شما میشه و باعث میشه کارتون رو راحت دنبال کنید. سوالاتی که بلدید رو اول جواب بدید و وقتتون رو خیلی صرف سوالات سخت نکنید. یه سری سوالات هستن که برای جواب دادن به اونها شک دارید، این سوالات روعلامت بزنید که در پایان جلسه اگه وقت داشتید، بهشون رسیدگی کنید.

هر سوالی که حل می کنید حتما همون لحظه وارد پاسخ نامه کنید، همیشه شماره سوال و پاسخ نامه رو با هم چک کنید، مراقب دام های تستی باشید مثلا جواب سوالی عدد 2 می شه و عدد 2 در گزینه 3 ذکر شده چون ذهن شما روی عدد 2 متمرکز شده گزینه 2 برای اون سوال علامت نزنید.

 

ارزیابی آزمون:

در بخش قبلی گفتیم که از طریق نتایج آزمون آزمایشی می تونیم تشخیص بدیم که ایراد کار ما دقیقا کجاست؟ همیشه بعد از آزمون مهمترین کار تصحیح آزمونه، سوالاتی که درست جواب دادیم رو چک می کنیم که اگه نکته جدیدی در پاسخ نامه تشریحی وجود داشت، این نکته رو یاد بگیریم و به جزوه دست نویسی اضافه کنیم.سوالاتی که جواب ندادیم دو دسته اند یا قبلاً مطالعه نشده که این نشون میده باید در منابع و روش مطالعه تجدید نظر کنیم، یا و ای کاش بیشتر می » نوک زبونمه « اینکه مطالعه شده و سر جلسه جمله معروف خوندمش رو میگیم که این یعنی اون قسمت باید بیشتر مرور میشد. سوالاتی رو که جواب غلط دادیم باید بررسی کنیم که علتش چی بوده، آیا مفهوم سوال رو خوب متوجه نشدیم، اشتباه محاسباتی داشتیم یا بدلیل بی دقتی در پر کردن پاسخ نامه دچار اشتباه شدیم؟ راهکار این اشتباهات تست زنی و تمرین بیشتره اگر هم دلیلش این بوده که بین دو گزینه شک داشتیم باید مرورها رو تو اون مبحث بیشتر کنیم. این نکته رو فراموش نکنید که حتما باید پاسخ نامه تشریحی مطالعه بشه و نکات مهمشون رو به جزوه های دست نویس خودتون اضافه کنید.

گروه آموزشی دانو – دنیای آموزش نوین